رتبه بندی جهانی دانشگاه های ایرانآخرین رتبه بندی دانشگاه ها در سال 2017 و جایگاه دانشگاه های ایران

رتبه‌ بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا برای درکی بهتر از چگونگی مقایسه دانشگاه‌ها در سراسر دنیا ارائه می‌ شود و کمک بسزایی به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند می کند.

US News & World Report Rankings  بزرگترین مرکز ارزیابی های جامع دانشگاهی در سطح جهان است که آخرین رتبه بندی دانشگاه ها درسال 2017 را منتشر کرد.

در بین 1000 دانشگاه برتر پس از آمریکا با 210 مرکز ، به ترتیب چین با 87 دانشگاه و مرکز آموزشی ، انگلیس با 68 ، آلمان با 55 و فرانسه با 49 دانشگاه ،  بیشترین مراکز را به خود اختصاص داده اند. آمریکا هنوز با اختلاف زیاد عنوان بهترین کشور را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

طبق آخرین سطح بندی دانشگاه ها در سال 2017 کشور ایران با 14 دانشگاه رتبه تازه ای را ثبت کرده است و نسبت به سال گذشته که تنها 11 دانشگاه موفق به کسب رتبه جهانی شده اند با افزایش 3 دانشگاه دیگر به لیست ، پیشرفت قابل قبولی داشته است.

دانشگاه تهران در رتبه نخست کشور ، رتبه 57 آسیا و رتبه 379 جهان قرار گرفت.

دانشگاه‌های صنعتی شریف ، صنعتی اصفهان ، صنعتی امیرکبیر ، علوم پزشکی تهران ، تربیت مدرس ، علم و صنعت و دانشگاه آزاد اسلامی کرج ، به ترتیب رتبه‌های دوم تا هشتم ملی را به خود اختصاص داده‌اند.

 رتبه بندی موضوعی

در رتبه بندی موضوعی نیز آمریکا در تمام موضوعات و در برخی موارد با اختلاف بسیار زیادی رتبه اول را دارد. چین در زمینه‌های مهندسی و علوم کامپیوتر توانسته بسیار خوب عمل کند. ژاپن در زمینه پزشکی بسیار قوی بوده و در رتبه دوم قرار گرفته است.

کشورهای برتر در چهار زمینه ای که بیشترین اهمیت را دارند به صورت زیر رده بندی شده اند:

پزشکی : آمریکا- ژاپن – آلمان – انگلیس – ایتالیا

علوم کامپیوتر : آمریکا – چین – انگلیس – کانادا – آلمان

اقتصاد و کسب‌ و کار : آمریکا – انگلیس – کانادا – استرالیا – هلند

مهندسی : آمریکا – چین – انگلیس – کانادا – ایتالیا

رتبه بندی براساس منطقه

در قاره آفریقا چهار دانشگاه از پنج دانشگاه برتر در کشور افریقای جنوبی قرار دارند . به ترتیب دانشگاه‌های کیپ تاون ، ویتواتر سراند ، کوازولو – ناتال و استلنباش چهار دانشگاه برتر هستند . رتبه پنجم نیز در این منطقه در اختیار دانشگاه قاهره مصر است.

در قاره آسیا رتبه اول در اختیار دانشگاه توکیو قرار دارد و پس از آن دانشگاه ملی سنگاپور ، دانشگاه پکینگ چین ، دانشگاه سینگ‌ هوا چین و دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور قرار دارند.

در قاره اقیانوسیه تمام دانشگاههای برتر در استرالیا قرار دارند. به ترتیب دانشگاه های ملبورن ، سیدنی ، کوئینزلند ، موناش و دانشگاه ملی استرالیا رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

در قاره اروپا انگلیس چهار دانشگاه از پنج دانشگاه برتر را در اختیار دارد . دانشگاه آکسفورد در جایگاه اول قرار دارد و دانشگاههای کمبریج ، امپریال کالج لندن و دانشگاه لندن در رتبه های بعدی هستند. پنجمین دانشگاه برتر در قاره اروپا موسسه صنعتی فدرال زوریخ سوئیس است.

در قاره آمریکای جنوبی برزیل سه دانشگاه از پنج دانشگاه برتر را در خود جای داده است. دانشگاه سائوپائلو در رتبه اول قرار دارد و پس از آن ، دانشگاه فدرال ریودوژانیرو ، دانشگاه بوینس آیرس آرژانتین ، دانشگاه برزیلی استادوال کمپیناس و دانشگاه جامع کاتولیک شیلی هستند.

چگونه رتبه بندی دانشگاه ها تعیین می شود؟

در سیستم US News محاسبه رتبه بندی با استفاده از 13 شاخص انجام می گیرد و دانشجویان می توانند مقادیر هر دانشگاه را در هر شاخص با هم مقایسه کنند.

شاخص های مذکور به شرح زیر می باشند :

در این سطح بندی دانشگاه های هاروارد ،  MIT و دانشگاه استنفورد رتبه های 1 تا 3 را به خود اختصاص دادند.

همچنین در این رتبه بندی شرح رتبه بندی ها به قرار زیر است :

 1. دانشگاه تهران با رتبه 462
 2. دانشگاه آزاد واحد کرج با رتبه  497
 3. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه 519
 4. دانشگاه صنعتی اصفهان با رتبه 590
 5. دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه 661
 6. دانشگاه علوم پزشکی تهران با رتبه 756
 7. دانشگاه علم و صنعت ایران با رتبه 795
 8. دانشگاه تربیت مدرس با رتبه 806
 9. دانشگاه فردوسی مشهد با رتبه 868
 10. دانشگاه تبریز با رتبه 880
 11. دانشگاه اصفهان با رتبه 1097
 12. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه 1149
 13. دانشگاه علوم پزشکی شیراز با رتبه 1224
 14. دانشگاه صنعتی بابل با رتبه 1225

در این رده بندی 3 تا از دانشگاه های اصفهان ، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه صنعتی بابل برای اولین بار در این فهرست حضور پیدا کرده اند .